Hiperparatireoidizam: uzroci, simptomi i liječenje
Doštitne žlijezde ključne su za regulaciju razine kalcija u organizmu, a njihova disfunkcija može dovesti do hiperparatireoidizma. Pravovremena dijagnoza i odgovarajuće liječenje ključni su za očuvanje zdravlja kostiju i bubrega
Paratireoidna ili doštitna žlijezda je mala endokrina žlijezda veličine zrna riže. Smještena je u vratu uz samo tkivo štitnjače. Kod čovjeka se obično nalaze četiri doštitne žlijezde, iznimno od dvije do šest. Anatomski ih dijelimo na gornju i donju lijevu i desnu doštitnu žlijezdu. Također iznimno, doštitne žlijezde mogu biti smještene i drugdje u vratu, rijetko i u prsištu.
Fiziološka uloga im je lučenje parathormona (PTH) koji regulira metabolizam kalcija, fosfora i vitamina D. PTH je neophodan za održavanje stabilnih koncentracija kalcija u krvi budući da o njima izravno ovisi funkcija živčanog sustava i mišića, a kalcij je važan i za mineralizaciju koštanog tkiva.
Kad štitnjača prolupa: vratite hormone pravovremeno u ravnotežu
Hiperparatireoidizam
Hiperparatireoidizam označava pojačano lučenje PTH iz jedne ili više doštitnih žlijezda.
Dijelimo ga na:
- primarni,
- sekundarni i
- tercijarni hiperparatireoidizam.
Primarni hiperparatireoidizam
Primarni hiperparatireoidizam se odnosi na pojačanu aktivnost doštitnih žlijezda s pojačanim lučenjem PTH.
Uzroci su:
- dobroćudni tumori-adenomi (80%),
- povećanje ili hiperplazija jedne ili više doštitnih žlijezda (oko 15%),
- iznimno rijetko karcinomi i višestruki adenomi.
Adenomi se češće javljaju kao izolirana bolest, a značajno rjeđe u okviru sindroma multiple endokrine neoplazije (MEN) zbog mutacija različitih gena. Među češćim su endokrinološkim bolestima s učestalošću između 1:500 i 1:1000, a do tri puta češće pogađaju žene i, općenito, osobe starije životne dobi.
Simptomi. Bolest je neko vrijeme bez izraženih simptoma, a ono što može pobuditi kliničku sumnju na razvoj primarnog hiperparatireoidizma su recidivirajući (ponavljajući) kamenci u mokraćnom sustavu i bolesti kostiju.
Od bubrežnih bolesti javljaju se bubrežni kamenci (nefrolitijaza) i nefrokalcinoza, odnosno odlaganje kalcija u tkivo bubrega te stvaranje kalcifikata, a posljedično dolazi do oštećenja bubrežne funkcije. U kostima se događa generalizirana demineralizacija koja dovodi do osteoporoze.
Dijagnoza. Laboratorijski, zbog pojačanog lučenja PTH, raste koncentracija kalcija u krvi (hiperkalcijemija) uz povišene koncentracije kalcija u mokraći (hiperkalciurija). Ponekad se u sklopu hiperparatireoidizma nađe snižena koncentracija fosfora, a na oštećenje bubrežne funkcije mogu upućivati povišene razine kreatinina. Dijagnostičku nadopunu primarnog hiperparatireoidizma čini slikovna dijagnostika:
- ultrazvuk paratireoidnih žlijezda,
- scintigrafija SESTAMIBI,
- prema potrebi i PET CT s kolinom.
Sukladno učinjenoj slikovnoj dijagnostici procjenjuje se je li još potrebno učiniti i citološku punkciju s određivanjem PTH, čemu se pribjegava u značajno manjoj mjeri s obzirom na relativno visoku pouzdanost slikovne dijagnostike.
Liječenje primarnog hiperparatireoidizma je gotovo isključivo kirurško – kod dijagnosticiranih adenoma oni se ciljano odstranjuju, dok se kod hiperplazije doštitnih žlijezda uklanjaju tri do tri i pol žlijezde. Najčešća postoperativna komplikacija je snižena koncentracija kalcija (hipokalcijemija) uslijed brzog odlaganja kalcija i fosfata u demineraliziranu kost. Riječ je o takozvanom „sindromu gladnih kostiju“ koji se liječi nadoknadnom kalcija i vitamina D, najčešće privremeno, a iznimno je nužna trajna nadoknada kalcija i vitamina D uslijed trajnog hipoparatireoidizma. Rijetke iznimke od operativnog liječenja predstavljaju osobe sa značajno povećanim kardiovaskularnim rizicima kod kojih bi operacija predstavljala veći rizik nego primarni hiperparatireoidizam. U tom je slučaju indicirano medikamentozno liječenje cinakalcetom uz neophodno ograničenje unosa kalcija i pojačan unos tekućine.
Sekundarni hiperparatireoidizam
Sekundarni hiperparatireoidizam označava pojačano lučenje PTH iz doštitnih žlijezda, što se događa kao odgovor na više stanja/bolesti koja dovode do snižene koncentracije kalcija u krvi.
Uzroci. Najčešće je riječ o manjku vitamina D te o kroničnoj bubrežnoj bolesti. Ostali rjeđi uzroci obuhvaćaju kroničnu pothranjenost, malapsorpciju kalcija te kronične bolesti jetre i gušterače.
Dijagnosticiranje i liječenje. Laboratorijski su razine kalcija, uz povišen PTH, najčešće uredne ili snižene. Liječenje se svodi na liječenje i praćenje osnovne bolesti.
Tercijarni hiperparatireoidizam
Tercijarni hiperparatireoidizam označava autonomno prekomjerno lučenje PTH uz posljedičnu hiperkalcijemiju, a obično nastaje nakon dugotrajnog sekundarnog hiperparatireoidizma. Po nekim autorima, tercijarni hiperparatireoidizam odnosi se na zaostali sekundarni hiperparatireoidizam nakon provedene transplantacije bubrega.
Uzroci nisu do kraja jasni, a pretpostavlja se da se javlja monoklonalna ekspanzija stanica paratireoidnih žlijezda koja češće obuhvaća sve doštitne žlijezde.
Izbor liječenja je subtotalna ili totalna paratireoidektomija (uklanjanje oboljelih paratireoidnih žlijezda) s autotransplantacijom.
Najčešće bolesti štitnjače: od dijagnoze do liječenja
Mala žlijezda smještena u donjem dijelu vrata ima iznimno važnu ulogu u tijelu pa bolesti štitnjače mogu stvoriti brojne...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Hiperparatireoidizam, kao bolest s više lica, predstavlja izazov prije svega u smislu postavljanja kliničke sumnje, a koja se daljnjom laboratorijskom i slikovnom dijagnostikom najčešće u cijelosti rasvijetli i odredi se odgovarajući pristup liječenju.
Zbog neupadljive kliničke slike te različito dugog vremena do postavljanja dijagnoze, uz ciljane dijagnostičke postupke u kontekstu hiperparatireoidizma, potrebna je i usporedna procjena mogućih oštećenja ciljnih organa poput bubrega i/ili kostiju.
Iako se kod većine pacijenata primarni hiperparatireoidizam ne ponavlja, nužno je po tom pitanju dugotrajno endokrinološko praćenje, kao i po pitanju procjene oštećenja ciljnih organa.
Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić.