Priroda liječi: 5 ljekovitih svojstava cvijeta lipe
Cvijet lipe od davnina se koristi u prirodnoj medicini za ublažavanje brojnih tegoba – od nesanice i stresa do respiratornih i kožnih problema. Ovom prigodom vam donosimo pet ljekovitih svojstava po kojima je lipov cvijet poznat
Lipov cvijet (Tilia spp.), prepoznatljiv po svom karakterističnom mirisu i slatkastom okusu, od davnina je poznat po svojim ljekovitim svojstvima. U tradicionalnoj medicini koristi se za ublažavanje niza tegoba, od stresa i nesanice do probavnih smetnji i prehlade, a njegova upotreba, u obliku čaja, tinktura i eteričnih ulja sve je popularnija.
Lipov cvijet sadrži mnoge bioaktivne tvari odgovorne za njegove ljekovite učinke, uključujući flavonoide (kao što su kvercetin i kemferol), eterično ulje, fenolne kiseline i sluzi. Flavonoidi imaju snažna antioksidativna i protuupalna svojstva, dok eterična ulja djeluju smirujuće i opuštajuće na organizam. Osim toga, lipov cvijet je bogat vitaminom C i mineralima poput kalija i kalcija.
Otkrijte prirodne analgetike, ljekovito bilje zbog kojeg svaka bol uvene
Ljekovita svojstva
1. Smanjenje stresa i anksioznosti. Jedna od najpoznatijih primjena lipovog cvijeta je u smanjenju stresa i anksioznosti. Flavonoidi i eterična ulja imaju umirujući učinak na živčani sustav pa lipov čaj, koji se često pije prije spavanja, može pomoći i u rješavanju problema s nesanicom.
2. Ublažavanje simptoma prehlade i gripe. Lipov cvijet može biti koristan za ublažavanje simptoma prehlade, gripe i drugih respiratornih tegoba. Čaj od lipovog cvijeta djeluje kao dijaforetik, odnosno potiče znojenje čime se snižava tjelesna temperatura.
3. Poboljšanje zdravlja srca i krvnih žila. Zbog visokog sadržaja flavonoida, može imati pozitivan učinak na kardiovaskularni sustav. Flavonoidi pomažu u snižavanju krvnog tlaka, poboljšanju cirkulacije i smanjenju rizika od nastanka krvnih ugrušaka.
4. Smirivanje kašlja i grlobolje. Zbog svog antimikrobnog i protuupalnog djelovanja, pomaže kod ublažavanja iritacija i upala dišnih putova te na taj način i kod smirivanja kašlja i grlobolje.
5. Tonik za osjetljivu kožu. Ohlađeni čaj od lipova cvijeta može odlično poslužiti kao tonik za lice i sredstvo za umirenje osjetljive i nadražene kože.
Načini primjene
Cvijet lipe se najčešće koristi u obliku čaja, ali i u obliku tinkture ili eteričnih ulja.
Čaj od lipovog cvijeta
Čaj se priprema dodavanjem jedne do dvije žličice suhog cvijeta u šalicu kipuće vode te se ostavi da odstoji pet do 10 minuta. Preporučuje se konzumacija jedne do dvije šalice dnevno, osobito prije spavanja, kako bi se poboljšala kvaliteta sna i smanjio stres.
Tinktura od lipovog cvijeta
Tinktura je koncentrirani ekstrakt koji se obično uzima u malim dozama. Preporučena doza može biti 20 do 30 kapi na dan, uzimajući tinkturu dva do tri puta dnevno. Ovakva primjena učinkovitija je za osobe koje žele brže djelovanje.
Ljekoviti čajevi iz ljekarne
Ljekovito bilje koristimo stoljećima, a čajevima pripada posebno mjesto. No čajevi iz trgovina ne mogu se koristiti u okviru...
SAZNAJTE VIŠEEterično ulje lipovog cvijeta
Eterično ulje koristi se u aromaterapiji za smanjenje stresa i anksioznosti te za opuštanje. Može se koristiti u difuzoru ili se može dodati nekoliko kapi u toplu kupku.
Sigurnost i oprez
Lipov je cvijet iznimno korisna biljna droga koja svojim protuupalnim, antioksidativnim i umirujućim svojstvima nudi mnoge pozitivne učinke na zdravlje, sve dok se konzumira u preporučenim dozama. Ipak, na oprezu trebaju biti trudnice, kao i osobe koje pate od hipotenzije jer može dodatno sniziti krvni tlak.
Izvor: Recipe-CPSA