Speleon i Baraćeve špilje: putovanje kroz milijune godina
Proljeće nam se bliži i uskoro ćemo uživati u izletima i šetnjama u prirodi. Planirate li već sada destinacije koje želite obići, svakako uvrstite na listu Plitvičke doline te se spustite u tajnovite Baraćeve špilje
Plitvički kraj svoju ljepotu, plodnu zemlju i bajkovito okruženje duguje tajnovitom krškom podzemlju djelić kojega posjetitelji mogu upoznati u Baraćevim špiljama. Od 150 špilja koliko krije podzemlje ovog kraja, za javnost su otvorene samo Baraćeve špilje po kojima je cijelo zaštićeno područje dobilo ime. Doći na destinaciju i ne posjetiti ovo čudesno djelo koje Majka Priroda oblikuje milijunima godina, bio bi grijeh.
Osvijetljenim putem između velebnih siga posjetitelje vodi stručni vodič od kojega će u jednosatnoj šetnji doznati sve o tisućljetnom nastajanju ovog podzemnog blaga i vrijednim arheološkim nalazima.
Burna povijest skrivena u podzemlju
Baraćeve pećine su značajan arheološki lokalitet na kojem su pronađeni brojni nalazi koji svjedoče o dugotrajnom korištenju ovog prostora kroz povijest. Iako su pojedini predmeti, poput brončane narukvice iz starijeg željeznog doba, pronađeni i ranije, sustavna arheološka istraživanja započela su tek 2004. godine zbog uređenja pećine za turističke potrebe.
Nacionalni park Sjeverni Velebit: Odmor u iskonskoj divljini
Među značajnijim otkrićima su ljudski ostaci iz različitih povijesnih razdoblja, uključujući kosti njemačkog vojnika iz Drugog svjetskog rata te masovnu grobnicu iz vremena turskih upada u 15. i 16. stoljeću. Osim toga, pronađeni su brojni fragmenti keramičkih posuda, ostaci metalnih predmeta i sulica, kao i tragovi vatrišta, što upućuje na to da je pećina kroz povijest služila kao sklonište, privremeno boravište ili čak obredno mjesto.
Sustavna istraživanja, koja su od 2013. godine provodili stručnjaci iz Hrvatske i SAD-a, uključivala su detaljno evidentiranje nalaza, analizu stratigrafije i geofizička istraživanja. Posebno vrijedni paleontološki nalazi uključuju ostatke pećinskog lava, medvjeda, vuka i dlakavog nosoroga, ali i rijedak nalaz dijela drvenog luka te željezne ostruge, koji su poslani na restauraciju. Analize stabilnih izotopa i DNK testiranja provode se kako bi se utvrdilo podrijetlo i eventualna rodbinska povezanost pronađenih ljudskih ostataka.
Jedan od ciljeva istraživanja bio je rasvijetliti tragične događaje koji su se odvijali u pećini. Dosadašnji nalazi sugeriraju mogućnost da su ljudi koji su se sklonili u unutrašnjost poginuli uslijed namjernog paljenja vatre u prednjim dijelovima pećine. Narodna predaja o Baraću, junaku koji je pobijedio turskog ratnika, pokazuje se kao vrijedan trag u povijesnoj analizi, dok daljnja istraživanja nastoje dodatno rasvijetliti burnu prošlost ovog lokaliteta.
Od Dvorane guano do Dvorane izgubljenih duša
Svaki djelić ovog spomenika prirode potpuno je fascinantan, od samog ulaza i Dvorane guano, kroz Dvoranu slonovih nogu prepunu stalagmita, stalaktita i do desetak metara visokih stupova (stalagnata), preko nekadašnjeg staništa špiljskog medvjeda i Zmajevog ždrijela, pa sve do Dvorane izgubljenih duša. A onda će, pri kraju posjeta, na trenutak priča stati i pretvoriti se u apsolutnu tišinu i mrak kako bi posjetitelji taj jedinstveni doživljaj podzemlja zauvijek ponijeli sa sobom.
Svi posjeti organizirani su u pratnji vodiča. Vrijeme polaska nije unaprijed određeno, već se formira prema dolasku posjetitelja, a vrijeme čekanja na polazak je od 10 do 45 minuta. Temperatura u špilji uvijek je oko 9 stupnjeva, tijekom cijele godine, pa je poželjno sa sobom imati prikladnu odjeću i obuću. No za posjet ovom prirodnom blagu trebat će pričekati još malo jer su Baraćeve špilje zatvorene za posjetitelje od studenog do ožujka zbog hibernacije šišmiša. No zato možete tijekom cijele godine obići posjetiteljski centar Speleon koji se nalazi u neposrednoj blizini Baraćevih špilja.
Centar podzemne baštine
Speleon je velebni objekt kružnog oblika koji se prostire se na čak 1200 m², od toga je 850m² namijenjeno za izložbu stalnog postava koji prezentira prirodnu i kulturnu baštinu područja kroz četiri teme – speleologija, geologija, arheologija i paleontologija.
Ulaz Speleona projektiran je u obliku velike staklene stijene, imitirajući „otvaranje“ ulaza u špilje, dok je filigranski raspored obodnih prostorija postava, s velikom centralnim dvoranom polifunkcionalnog karaktera, također inspiriran međuodnosom podzemnih špiljskih dvorana i avenija. Da bi se sve to ostvarilo, bilo je potrebno mnogo stručnih i entuzijastičnih pojedinaca.
Baraćeve špilje dobro su poznato nalazište brojnih ostataka životinja iz ledenog doba, i do sada su posjetitelji u Gornjoj Baraćevoj špilji imali priliku vidjeti ostatke špiljskog medvjeda koji dočaravaju mjesto na kojem je ova pleistocenska zvijer upravo i pronađena. No sve do danas nisu mogli vidjeti kako su sve te životinje izgledale doista. U atriju Speleona nalazi se odgovor na ovo pitanje jer tamo posjetitelje čekaju hiperrealistične replike egzotičnih životinja koje više ne nastanjuju ova područja, ali su na njima obitavali u vrijeme ledenog doba. U Speleonu će se tako susresti s vunastim nosorogom, špiljskim lavom, špiljskim medvjedom, vukom te hijenom.
Bajkovita Lika u zagrljaju zime
Iako je lijepa u svim godišnjim dobima, u zagrljaju zime Lika se pretvara u pravu ledenu bajku u kojoj...
SAZNAJTE VIŠESpoj suvremene tehnologije i prapovijesti
U atriju Speleona posjetitelje čekaju hiperrealistične replike egzotičnih životinja koje više ne nastanjuju ova područja, ali su na njima obitavali u vrijeme ledenog doba, a možete vidjeti vunastog nosoroga, špiljskog lava, špiljskog medvjeda, vuka te hijenu.
Čitav postav popraćen je nizom suvremenih, multimedijalnih modela interpretacije kao što su maketarski prikazi, LCD ekrani, smartglass, replike, animacije te multitouch ekrani. Posjetiteljski centar, pored stalnog postava sadrži i multifunkcionalnu dvoranu, dječju igraonicu, speleo – dokumentacijsku knjižnicu, ugostiteljski sadržaj, suvenirnicu, depo te parkiralište.
Odlučite li se za posjet ovom fascinantnom području koje nudi i druge sadržaje, posjetite stranicu destinacije Plitvičke doline, kao i stranicu Javne ustanove Baraćeve špilje.
Fotografije: Speleon, Baraćeve špilje