Travanj u znaku svjesnosti o stresu: naučite prepoznati, razumjeti i ublažiti stres
Stres je vjeran pratitelj suvremenog života. Prepoznati prve znakove stresa i razumjeti njegov utjecaj na tijelo i um, prvi je korak prema očuvanju zdravlja
Od 1992. godine brojna strukovna medicinska društva širom svijeta cijeli mjesec posvećuju stresu. Cilj ovih aktivnosti jest podići svijest stanovništva o stresu, što ga uzrokuje i kako on djeluje na naš organizam. Promoviraju se i podučavaju tehnike upravljanja stresom u cilju očuvanja mentalnog, ali i općeg zdravlja.
Što je stres?
Stres je, prvenstveno, tjelesni odgovor na situaciju u kojoj se osjećamo ugroženo. Već dugo znamo da on može biti vrlo pozitivan jer nas tjera na spašavanje iz neugodnih, neželjenih ili opasnih situacija. No, pozitivni učinci stresa očituju se u životno ugrožavajućim situacijama kojih, objektivno, nema puno u suvremenom društvu u kojem danas živimo.
Što je „kotač emocija“ i kako nam može pomoći u razumijevanju emocija
Stres nas može potaknuti da pravodobno i pravilno reagiramo primjerice u prometu, nekim ekstremnim sportovima ili sličnim „adrenalinski nabijenim“ situacijama. U svakodnevnom životu, odnosno pri obavljanju posla, u brizi za obitelj i obavljanju kućanskih poslova, stres je reakcija na pretrpanost i prezahtjevnost poslova.
To najčešće nije onaj snažan stres koji zahtjeva naglu reakciju koja spašava život, već je stalno prisutan pritisak svega onoga što još treba obaviti, a uglavnom ne stižemo i u čemu sve moramo biti vrlo uspješni, a najčešće smo prosječni. Uzrok ovakvog stresa za svaku osobu je drugačiji – nešto što je nekome sasvim prihvatljivo, za drugu osobu je snažan izvor stresa.
Posljedice stresa na zdravlje
Stalni stres kojeg često u početku nismo ni svjesni, već ga osvještavamo kad stvarno više ne možemo izdržati pa „puknemo“, ostavlja brojne posljedice na naše zdravlje.
Prvo stradava naša mentalna i emocionalna stabilnost. Potom slijede brojne bolesti koje povezujemo s izloženošću stresu. Stres, kao samostalan čimbenik (prema zasad uvriježenim znanstvenim stavovima) ne uzrokuje organske bolesti, pa ni tumore, odnosno karcinome. Sa stresom se najčešće povezuju kardiovaskularne bolesti za koje je dokazano da su u sve većem porastu i taj porast korelira s porastom stresa kojem je društvo izloženo.
Uzrokujući produljenu podraženost i napetost cijelog tijela, značajno utječe na slabljenje organizma i uzrokuje dugi oporavak od napora, a onda dovodi do stanja produljenog i kroničnog umora. Zbog toga stradavaju svi organi, posebno srce i krvne žile, želučano-crijevni sustav te nam slabi imunitet. Veza između pojavnosti tumora i stresa danas se objašnjava činjenicom da zbog takvog stanja naš organizam postaje podložniji nenormalnim promjenama stanica.
Osvijestite stres i potražite pomoć
Stres trebamo znati prepoznati, osvijestiti ga i odlučiti se boriti protiv njega. Neki rijetki pojedinci jednostavno mogu naglo i drastično promijeniti život te se maknuti od izvora stresa, no mnogi to ne mogu iz brojnih, ne samo osobnih razloga.
Brojne su tjelesne i mentalne tehnike kojima se može umanjiti utjecaj stresa, a ako je taj stres presnažan i sami se ne možemo oduprijeti, treba zatražiti pomoć. Jedan od ciljeva organizacija koje promoviraju svjesnost o stresu jest i smanjenje stigme osoba koje osjećaju stres i pokušavaju se boriti protiv njega.
Stres nije odraz slabosti. Traženje pomoći je mudra odluka pojedinca.
Pomoć u borbi protiv stresa
Zdrave životne navike kao što su uravnotežena prehrana, redovna tjelesna aktivnost i dostatan san, osnova su borbe protiv stresa.
Eustres i distres: od kojeg stresa ne trebamo bježati?
Stres je neizbježan dio života i uglavnom ga smatramo nepoželjnim; a javlja se u dvjema osnovnim formama: kao distres...
SAZNAJTE VIŠEPostoje brojni dodaci prehrani koji pomažu u olakšanju stresa i oni su podijeljeni u nekoliko skupina.
- Kompleksi vitamina i minerala, pčelinji proizvodi, beta glukan, probiotici protiv stresa, djeluju na brži oporavak organizma te daju potporu prirodnom imunosnom sustavu.
- Biljni pripravci s valerijanom, hmeljom, matičnjakom, pasiflorom ili pak melatoninom pomažu pri opuštanju i uspavljivanju te utječu na mirniji i dulji san. Slično djeluje i eterično ulje lavande.
- Proizvodi koji sadrže ginseng, rodiolu, zeleni čaj ili koenzim Q10, namijenjeni su stvaranju više energije i održavanju budnosti i koncentracije.
Ne postoji onaj najbolji dodatak prehrani, već izbor ovisi o specifičnim potrebama pojedinca pa je najbolje savjetovati se s ljekarnikom prije kupovine. No, niti jedan ne može i neće pomoći sve dok ne osvijestimo da stres utječe na naš život i ne odlučimo da ćemo se svjesno boriti protiv njega.