Dječje zdravlje - 22. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Prof. prim. dr. sc. Milivoj Jovančević , dr. med., spec. pedijatar, ADIVA Plus sadržaj

Pedijatar objašnjava: zašto djecu može boljeti uho i zašto boli najviše noću? 

Bol u uhu čest je razlog dječjeg plača, osobito noću kada bol postaje izraženija. Pedijatar Milivoj Jovančević objašnjava što uzrokuje upalu i bol, koji simptomi su posebno zabrinjavajući te kada se obavezno javiti liječniku

upala uha kod djece

Kako bismo cjelovito obuhvatili ovu temu, na početku se treba upoznati s temeljnim elementima anatomije. Uho se dijeli na: 

  • vanjski dio, koji čine uška i zvukovod, 
  • srednje uho, odnosno šupljina iza bubnjića u kojoj se nalaze slušne koščice čija je zadaća prenijeti zvučne vibracije bubnjića do unutarnjeg uha te 
  • unutarnje uho gdje se zvučna vibracija pretvara u živčani impuls koji putem slušnog živca putuje u centar za sluh u mozgu. U unutarnjem uhu je smješten i kanalni sustav s osjetilnim tjelešcima koja omogućavaju održavanje ravnoteže. 

Sve ove strukture su smještene unutar kosti i vrlo su blizu lubanjske jame i mozga; dijeli ih tek par milimetara kosti. Stoga je očigledno koliko problema može biti uzrokovano upalama u području uha. 

Mogu li česte upale uha oštetiti sluh?

Srednje uho i brojne šupljine u okolnoj kosti su obložene respiratornom sluznicom, jednakom kao i u drugim dijelovima dišnih puteva. Kako bi prijenos vibracija bubnjića preko koščica srednjeg uha ispravno funkcionirao, postoji kanal kojim je osiguran dotok svježeg zraka iz stražnjeg dijela nosa – tzv. Eustahijeva tuba. 

Prohodnost Eustahijeve tube mora biti dobra 

Kod prehlade ili kod povećanja trećeg krajnika, Eustahijeva tuba bude slabije prohodna, dotok svježeg zraka nedostatan i u srednjem uhu se stvara podtlak jer se zrak u srednjem uhu troši. Uslijed podtlaka bubnjić se uvlači, slabije prenosi zvučne vibracije i javlja se nagluhost. Načelno, slabije se čuju visoke frekvencije koje su važne za razumljivost govora. Stoga dijete ima problema s razumijevanjem govora, naročito u situacijama kada postoji pozadinska buka (žamor, promet i sl.). 

Ako slabija prohodnost potraje dulje, uslijed podtlaka se u srednjem uhu počne nakupljati limfa – bistra tekućina. Tada govorimo o tzv. sekretornom otitisu. Nakon nekoliko mjeseci tekućina postaje gusta i ljepljiva te može oštetiti sitne koščice u srednjem uhu. 

Ovakvo stanje donosi povećani rizik za bakterijsku upalu uha. U predškolskoj dobi je najčešća virusna upala koja prolazi bez primjene antibiotika. 

Dovoljno je osiguravati prohodnost nosa, najbolje ispiranjem hipertoničnom (2,3%) otopinom morske vode. Dodatno, kraće vrijeme se koriste dekongestivi u obliku spreja za nos. Riječ je o lijeku koji učinkovito smanjuju otok sluznice i osiguravaju prohodnost Eustahijeve tube. 

Zašto se bol najčešće događa noću? 

U djece se pojava bola u uhu najčešće događa noću. Prohodnost tuba tada postaje izrazito smanjena, tijekom spavanja se stvara podtlak u srednjem uhu, a bubnjić se uvlači, pa kada pređe granicu bola, dijete se budi uz plač. Zašto se to događa? 

Jedan od razloga je taj što u ležećem položaju tlak tjelesnih tekućina raste u gornjem dijelu tijela. Naime, dok stojimo ili sjedimo najveći tlak tjelesnih tekućina je u nogama zahvaljujući gravitaciji – zato noge malo natiču. U ležećem položaju pak dolazi do pomaka tjelesnih tekućina, a sluznica dišnih puteva dodatno natiče; nos postaje neprohodan, može se pojačati kašalj zbog otoka sluznice u bronhima ili, kod starijih osoba s plućnim i srčanim bolestima, uzrokuje otežano disanje (zato ne mogu ležati na ravnom već na značajno povišenom uzglavlju). 

Drugi je razlog što u budnom stanju različite aktivnosti poput gutanja, puhanja nosa i ubrzanog disanja pospješuju protok zraka kroz Eustahijevu tubu. U snu ovih aktivnosti nema i stvaranje podtlaka bude izraženije. 

Samopomoć u prva tri dana 

Prema protokolu za liječenje upale uha, prva tri dana nije potrebno uvoditi antibiotsku terapiju. Poduzimaju se intenzivne mjere održavanja prohodnosti nosa i primjenjuju se lijekovi protiv bolova (ibuprofen, paracetamol). 

Ako je bol uzrokovana samo podtlakom u srednjem uhu ili virusnom upalom, očekuje se spontani nestanak bolova u tom periodu. 

Kada se svakako javiti liječniku? 

Liječniku se obavezno morate javiti ako se pojave: 

  • visoka vrućica, 
  • gnojni iscjedak iz uha, 
  • crvenilo i otok uške te 
  • pojava „klempavosti“ bolnog uha. 

Naravno, odmah je potrebno potražiti pomoć i u slučaju najteže komplikacije – upale moždanih ovojnica, uobičajeno dijete izgleda teško bolesno, odbija jesti i ima nagon na povraćanje. 

Gnojni iscjedak može biti uzrokovan upalom zvukovoda ili pucanjem bubnjića te izlijevanjem gnoja u zvukovod u slučaju teže bakterijske upale srednjeg uha. Dakle, uvijek treba obaviti pregled. 

Ne preporučuje se samoinicijativna primjena bilo kakvih kapi za uho ili zagrijanih ulja. 

Poremećaji Eustahijeve tube

Poremećaji Eustahijeve tube: uzroci, simptomi i liječenje

Eustahijeva tuba ključna je za prozračivanje i drenažu srednjega uha, kao i za normalno provođenje zvuka. Više je mogućih...

SAZNAJTE VIŠE

Ako se upale uha ponavljaju, potreban je pregled specijalista otorinolaringologa koji će procijeniti veličinu treće mandule koja je u pravilu najčešći uzrok slabije prohodnosti Eustahijeve tube. 

Preventivne mjere 

Boravak u pregrijanim prostorima sa suhim zrakom značajno remete prirodne procese čišćenja i obrane sluznice dišnih puteva. Stoga se preporučuje da temperatura u kući bude niža od 22 °C, vlažnost viša od 50 % te da dijete što više vremena provodi u igri na otvorenom. 

Budući da već dulje vrijeme obavezni program imunizacije sadrži cijepljenje protiv nekih od najčešćih bakterijskih uzročnika upale uha (Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumonia) rjeđe se susrećemo s teškim gnojnim upalama. Sezonsko cijepljenje protiv gripe i cijepljenje protiv vodenih kozica također značajno smanjuju izglede za bakterijsku upalu uha u okviru ovih bolesti. 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button