Obiteljsko zdravlje - 23. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Europsko društvo za endokrinologiju, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“

Prvi Svjetski dan hormona: sitne, ali bitne molekule o kojima ovisi naše zdravlje

Hormoni su moćni saveznici našeg zdravlja — upravljaju gotovo svim funkcijama u tijelu, od sna i raspoloženja do metabolizma i plodnosti. Stoga je njihova ravnoteža vrlo važna, a mali koraci mogu značajno utjecati na njihove razine i zdravlje

svjetski dan hormona

Nakon tri uspješne godine podizanja svijesti o važnosti zdravlja hormona kroz Europski dan hormona, Europsko društvo za endokrinologiju (ESE) i Europska zaklada za hormone i metabolizam (Zaklada ESE) obilježavaju prvi Svjetski dan hormona, koji će se od danas nadalje obilježavati svake godine na isti datum – 24. travnja.

Svjetski dan hormona okupljat će endokrinološku zajednicu diljem svijeta s ciljem podizanja svijesti o važnosti uloge naših hormona. Pod sloganom #BecauseHormonesMatter dijelit će se informacije o malim koracima koje svatko može poduzeti kako bi poboljšao zdravlje hormona — na osobnoj razini i unutar svojih zajednica.

Kada i zašto se određuje razina spolnih hormona u tijelu?

Tihi orkestar tijela

Hormoni su sićušne, ali moćne molekule koje upravljaju našim tijelom. To su kemijski glasnici koji se proizvode u endokrinim žlijezdama i putuju krvotokom do ciljnih organa i tkiva, gdje reguliraju široki spektar vitalnih funkcija.

Zamislite ih kao tihi orkestar unutar nas; svaki hormon ima svoju specifičnu ulogu, svoj instrument u orkestru i svi zajedno skladno djeluju, kako bi održali harmoniju i ravnotežu u našem organizmu. Hormoni kontroliraju naš metabolizam, rast i razvoj, reprodukciju, raspoloženje, san, kao i način na koji reagiramo na stres.

Kada je ovaj orkestar usklađen, osjećamo se energično, vitalno i mentalno stabilno. Kada dođe do disbalansa, to se može odraziti na naše fizičko i psihičko zdravlje.

Simptomi hormonske neravnoteže

Simptomi hormonske neravnoteže mogu biti raznoliki i često se preklapaju s drugim zdravstvenim stanjima, što ponekad otežava postavljanje dijagnoze.

Neki od najčešćih znakova uključuju:

  • umor i nedostatak energije,
  • promjene u težini (neobjašnjiv gubitak ili dobitak),
  • probleme sa spavanjem,
  • promjene raspoloženja, anksioznost, depresiju,
  • probleme s koncentracijom i pamćenjem,
  • promjene u menstrualnom ciklusu kod žena,
  • smanjenu seksualnu želju,
  • probleme s kožom, kosom i noktima.

Savjeti za zdravlje endokrinog sustava

Što možemo učiniti kako bismo podržali zdravlje našeg endokrinog sustava i održali hormonsku ravnotežu?

Zdrava prehrana. Ponajprije, tu je uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima. Zdrava prehrana ključna je za optimalnu proizvodnju hormona.

Vježbanje. Važna je i redovita fizička aktivnost – vježbanje pomaže u regulaciji hormona stresa i poboljšava osjetljivost na inzulin.

Dovoljno sna. Kvalitetan san neophodan je za regulaciju hormona rasta i kortizola.

Ženski hormon estrogen

Razgovarali smo sa stručnjakinjom o estrogenu – hormonu koji „čini ženu“

Gotovo da i ne postoji žena koja tijekom života barem jednom nije čula ili pročitala nešto o estrogenu, hormonu...

SAZNAJTE VIŠE

Upravljanje stresom. Kronični stres može značajno poremetiti hormonsku ravnotežu. Tehnike opuštanja, poput meditacije ili dubokog disanja mogu uvelike pomoći.

Redoviti liječnički pregledi. Preventivni pregledi i pravovremena dijagnoza ključni su za otkrivanje i liječenje hormonskih poremećaja.

Svjetski dan hormona podsjeća nas na važnost osluškivanja vlastitog tijela. Ulaganje u zdravlje našeg endokrinog sustava je ulaganje u naše cjelokupno zdravlje i kvalitetu života.

Izvori: European Society of Endocrinology, NZJZ „Dr. Andrija Štampar“

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button