Obiteljsko zdravlje - 12. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Tanja Pekez, dr. med., spec. obiteljske medicine

Putovanja i zdravlje: korisne upute za siguran odlazak u inozemstvo

Planirate putovanje u inozemstvo? Bez obzira putujete li kao turist ili poslovno, važno je pripremiti se i s medicinske strane. Svakako se informirajte o osiguranju, terapiji, cijepljenju i svemu što vam može zatrebati kako bi vaše putovanje prošlo sigurno i bez neugodnih iznenađenja

putovanje-zdravlje i lijekovi

Svjedoci smo da stanovništvo našeg planeta putuje sve više, uglavnom legalno, a poneki i ilegalno. Ovaj članak namijenjen je, naravno, onima koji putuju legalno van Hrvatske, bilo da se radi o putovanju u turističke svrhe ili pak o poslovnom putovanju.

Za zdrave je osobe putovanje Europom jednostavno, nisu potrebne dodatne preventivne mjere, dok se za putovanja na druge kontinente treba raspitati je li potrebno cijepljenje, profilaksa antibioticima ili neke druge mjere. S druge strane, zahvaljujući napretku medicine, i kronični bolesnici sve češće putuju, noseći svoje lijekove i medicinska pomagala.

No kada putujete, nikada ne znate hoćete li iznenada oboljeti (npr. vrlo bezazleno na prvi pogled – upala slijepog crijeva, povišena temperatura ili slične tegobe) ili ćete se ozlijediti, a za što je potrebna medicinska intervencija.

Stoga je dobro znati kako se pripremiti za put u inozemstvo.

Odmak od svakodnevice: Upoznajte zdravstvene blagodati putovanja

Prvi korak: HZZO i putno osiguranje

Prije svega, potrebno je otići na stranice Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) gdje ćete dobiti detaljne informacije o tome kako HZZO pokriva troškove liječenja u inozemstvu. Na stranici piše sljedeće: 

„U okviru prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, osigurane osobe Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, pod propisanim uvjetima, ostvaruju i pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu. Način i uvjeti njezina korištenja razlikuju se ovisno o tome da li se ona koristi na području drugih država članica Europske unije (EU), Europskog gospodarskog prostora (Norveška, Island i Lihtenštajn – EGP), odnosno u Švicarskoj ili se takva zdravstvena zaštita koristi u ugovornim, odnosno tzv. trećim državama. Ugovorne države su one s kojima je Republika Hrvatska sklopila međunarodni ugovor kojim je regulirano pitanje korištenja zdravstvene zaštite (Bosna i Hercegovina, Makedonija, Srbija, Crna Gora i Turska), a trećim državama nazivamo one koje nisu niti članice EU/EGP/Švicarska niti ugovorne države. U desnom kutu te stranice možete pročitati detalje zdravstvenog osiguranja u inozemstvu. Stoga nabavite i imajte takozvanu EU karticu, koju vrlo jednostavno možete naručiti online.“

Nakon što ste proučili uvjete koje vam omogućava HZZO, možete se odlučiti i na putno osiguranje koje nude sve veće osiguravajuće kuće, osobito putem turističkih agencija ako putujete u njihovu aranžmanu, ali putno osiguranje možete i sami odabrati. Prije nego što potpišete ugovor, precizno se raspitajte o tome što i u kolikoj mjeri pokriva to osiguranje. 

Daleka putovanja i cijepljenje

Ako putujete u egzotične zemlje, dobro je provjeriti postoji li potreba cijepljenja protiv bolesti kojih nema u Hrvatskoj i za koje postoji velika šansa da obolite ako se ne cijepite. Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ na svojim stranicama ima upute o potrebi i načinu cijepljenja. Ako ne živite u Zagrebu, kontaktirajte epidemiologa u regionalnom zavodu za javno zdravstvo koji će vam dati upute o načinu cijepljenja.

Savjeti za putnike kojima su potrebni lijekovi

Za one koji moraju na put ponijeti lijekove, potrebna je priprema jer bi pri prelasku granice mogli imati problema ako nemaju odgovarajuću medicinsku dokumentaciju i na odgovarajući način pripremljene lijekove.

  • Putnici koji redovito uzimaju lijekove trebali bi ostaviti dovoljno vremena da se pripreme za svoje putovanje.
  • Preporučuje se liječnički pregled kako bi se razgovaralo o sposobnosti za putovanje, osiguralo da su lijekovi optimizirani i da su dostupne dovoljne zalihe.
  • Bilo bi dobro da od svog obiteljskog liječnika dobijete pismo (poželjno na engleskom jeziku) sa spiskom bolesti od kojih bolujete te lijekovima koje uzimate.
  • Preporučuje se i unijeti svoje zdravstveno stanje u vaš pametni telefon, tako da u slučaju hitnoće medicinski djelatnici imaju brz uvid u vaše zdravstveno stanje.
  • Putnici trebaju nositi lijekove u originalnom ljekarničkom pakiranju, s pismom liječnika koji ih propisuje.
  • Lijekove treba nositi u ručnoj prtljazi, a ako idete na duže putovanje, možete lijekove staviti i u predanu prtljagu (što se baš i ne preporučuje zbog mogućnosti da vam se prtljaga zagubi).
  • Neke zemlje možda neće dopustiti unos određenih vrsta lijekova, a druge mogu imati propise koji zahtijevaju posebno dopuštenje za unošenje lijekova. Na stranici INCB-a (International Narcotic Control Board) nalazi se popis država koje imaju posebne regulacije za pojedine lijekove, a pritom se posebno misli na lijekove za liječenje psihičkih bolesti te opijata. Ovo je bitno jer bi ulazak u zemlju s lijekovima na recept, čak i ako su legalno nabavljeni u Hrvatskoj, mogao biti nezakonit u nekim zemljama i rezultirati vašim pritvaranjem ili uhićenjem u inozemstvu.

Ponesite dovoljnu lijekova za svoje putovanje. Ako je moguće, ponesite rezervu za nekoliko dodatnih dana u slučaju kašnjenja. Možda nećete moći nabaviti isti lijek u inozemstvu (stoga je bitno pismo liječnika obiteljske medicine i originalno pakiranje lijeka).

Savjeti za pojedine kronične bolesti

I na kraju, nekoliko savjeta za pojedine kronične bolesti, posebice za putnike kojima prethodi putovanje zrakoplovom. 

Šećerna bolest

Putnici s medicinskim uređajima poput inzulinske pumpe ili sustava za kontinuirano praćenje glukoze (CGM) ne bi trebali biti pregledani sigurnosnim skenerom; ako odustanu od toga, mora im se ponuditi alternativna metoda pregleda.

Od putnika se nikada ne smije tražiti da uklone medicinski uređaj sa svog tijela zbog pregleda. Medicinski uređaji (uključujući rezervne uređaje) ne smiju prolaziti kroz rendgenske uređaje. Mogu se poduzeti alternativni postupci provjere, poput ručnog pretraživanja.

Astma

Normalno okruženje u kabini zrakoplova ne predstavlja poseban izazov ako je astma stabilna. Ključno je osigurati da se svi lijekovi nose u ručnoj prtljazi. Bilo bi mudro da pacijenti s astmom, osim u najblažim slučajevima, u dogovoru sa svojim liječnikom ponesu tablete kortikosteroida sa sobom, kako bi mogli rano intervenirati ako dođe do bilo kakvog pogoršanja njihova stanja.

pakiranje za niskobudzetni let

Kako se spakirati za putovanje niskobudžetnim letom?

Zahvaljujući niskobudžetnim letovima dostupne su nam destinacije o kojima smo mogli sanjati. No dozvoljeno je ponijeti samo malu putnu...

SAZNAJTE VIŠE

KOPB

Osobe koje boluju od težih oblika kronične opstruktivne bolesti pluća trebaju se savjetovati s pulmologom koji će ocijeniti njihovu sposobnost za let avionom.

Većina zračnih prijevoznika može osigurati kisik uz prethodnu obavijest, iako se za to može naplatiti naknada. Obično su dostupne brzine protoka od 2 ili 4 litre u minuti, a neke zračne tvrtke možda mogu ponuditi širi raspon brzina protoka s pomoću cilindara sa sustavima za davanje pulsne doze. Neki zračni prijevoznici mogu dopustiti putnicima da nose i koriste vlastite boce s kisikom, a putnici koji to žele trebaju kontaktirati zračnog prijevoznika za informacije o njihovoj politici.

Nadam se da se niste uplašili od ovolike količine savjeta i odustali od putovanja. Putovati je lijepo, jer upoznajete druge narode i kulture, stoga nemojte dopustiti da vas strah od bolesti ili kronična bolest omete u vašim planovima za putovanje.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button