Oči - 13. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Peludna alergija i oči: savjeti za korisnike kontaktnih leća

Sezona alergija za mnoge korisnike kontaktnih leća predstavlja pravi problem: crvene, suzne oči i neprekidni svrbež često dovode u pitanje mogućnost nošenja leća uopće. Ipak, uz nekoliko korisnih metoda moguće je prebroditi izazove peludne sezone bez odustajanja od kontaktnih leća

peludne alergije-oči-leće

Proljetni dani donose nam predivno vrijeme, ali i porast koncentracije peludi i drugih alergena koji mogu izazvati neugodnosti za naše oči. Za osobe koje nose kontaktne leće, borba sa simptomima alergije predstavlja poseban problem. Međutim, uz odgovarajuće mjere zaštite i prilagodbe, moguće je značajno smanjiti nelagodu i nastaviti uživati u jasnom vidu čak i tijekom sezone alergija. 

Kako alergije utječu na korisnike kontaktnih leća? 

Osobama koje nose kontaktne leće razdoblje proljetnih alergija može biti posebno neugodno. Kontaktne leće same po sebi mogu privlačiti alergene iz zraka i time dodatno pogoršati alergijske simptome. No, pelud nije jedini uzročnik alergijskih reakcija koje mogu utjecati na oči; tu su i prašina, životinjske dlake, dim i plijesan koji također mogu izazvati neugodne reakcije. 

Preosjetljivost epidemijskih razmjera: najčešće alergije suvremenog čovjeka

Najčešći simptomi alergija kod korisnika kontaktnih leća uključuju: 

  • crvenilo, 
  • iritaciju, 
  • svrbež, 
  • peckanje, 
  • prekomjerno suzenje, 
  • zamagljen vid te 
  • osjećaj stranog tijela u oku. 

Ovi simptomi mogu biti posebno neugodni kada se alergeni nakupe na površini kontaktnih leća, što dodatno pojačava iritaciju. 

Kako si pomoći u sezoni alergija? 

Prijeđite na jednokratne leće 

Jedan od najučinkovitijih načina smanjenja alergijskih simptoma je prelazak na dnevne jednokratne kontaktne leće. Ove leće mijenjaju se nakon jednog dana nošenja, što sprečava nakupljanje alergena i nečistoća koje se mogu pojaviti kod višekratnih leća. 

Kontaktne leće koje se nose duži period skupljaju najviše alergena tijekom tog razdoblja, dok jednokratne dnevne leće pružaju čišće iskustvo nošenja i smanjuju pojavnost alergijske reakcije. U svakom slučaju se posavjetujte s vašim oftalmologom o prelasku na dnevne jednokratne leće, barem tijekom razdoblja najintenzivnijih alergija. 

Održavajte pravilnu higijenu kontaktnih leća 

Pravilna higijena kontaktnih leća ključna je za smanjenje alergijskih reakcija. Temeljito čišćenje leća može značajno smanjiti količinu alergena koji se nakupljaju na njihovoj površini. Pri tome obavezno perite ruke prije rukovanja lećama i koristite svježe otopine za čišćenje. 

Neki ljudi mogu biti alergični na konzervanse u otopinama za čišćenje leća, stoga razmislite o korištenju otopina bez konzervansa. Otopine na bazi vodikova peroksida mogu biti posebno učinkovite jer pružaju temeljitiji učinak čišćenja bez iritacije koju mogu izazvati konzervansi. Međutim, važno je pažljivo slijediti upute za korištenje ovih otopina jer zahtijevaju specifičan proces neutralizacije. 

Još jedan savjet: nikada nemojte koristiti vodu iz slavine ili slinu za čišćenje leća jer to može dovesti do dodatnih infekcija i pogoršati alergijske simptome. 

Smanjite vrijeme nošenja kontaktnih leća ili koristite naočale 

Tijekom razdoblja intenzivnih alergija, razmislite o smanjenju vremena nošenja kontaktnih leća. Čak i ako je vaša alergijska reakcija blaga, skraćivanje vremena nošenja može značajno smanjiti nelagodu. 

Na dane kada su simptomi alergija posebno izraženi, najbolje je potpuno izbjegavati nošenje kontaktnih leća i umjesto toga nositi naočale. Naočale s fotokromatskim lećama, koje su prozirne u zatvorenom prostoru, a zatamnjuju se na suncu, idealne su za ovo razdoblje jer pružaju dodatnu zaštitu od sunca i alergena u zraku. 

Ako puno vremena provodite vani, nosite sunčane naočale koje dobro prianjaju uz lice jer i one mogu pomoći kod blokiranja peludi. 

Održavajte oči vlažnima uz pomoć kapi 

Suhe oči često pogoršavaju alergijske simptome, stoga je važno održavati oči vlažnima. Umjetne suze bez konzervansa mogu pomoći kod održavanja vlažnosti očiju i ispiranja alergena. Koristite ih proaktivno i često, posebno tijekom vrhunca sezone alergija. 

Potražite savjet od vašeg oftalmologa koje kapi za oči možete koristiti uz vaše kontaktne leće. Neki oftalmolozi preporučuju češće stavljanje kapi u oči tijekom vrhunca sezone alergija jer će  alergeni teže prianjati uz vaše kontaktne leće kada ih redovito vlažite. 

Uz korištenje umjetnih suza, važno je održavati i opću hidrataciju organizma pijenjem dovoljne količine vode, što također pomaže u održavanju vlažnosti očiju. 

Smanjite izloženost alergenima 

Smanjenje izloženosti alergenima može značajno ublažiti simptome alergija. U dane kada je koncentracija peludi visoka, pokušajte ograničiti vrijeme provedeno na otvorenom. Što više vremena provedete vani dok su alergeni u zraku, to će više utjecati na vas i vaše oči. 

Držite prozore u stanu zatvorenima u razdoblju visoke koncentracije peludi, koristite pročišćivače zraka i redovito čistite dom kako biste smanjili količinu prašine i drugih čestica. Nakon boravka na otvorenom, operite ruke, lice i kosu kako biste uklonili alergene koji su se možda nakupili. Također razmislite o promjeni odjeće nakon dugotrajnog boravka na otvorenom. 

Koristite antihistaminike za olakšanje alergijskih simptoma 

Osobama koje pate od alergija antihistaminici, koji se uzimaju oralno, mogu pružiti olakšanje od alergijskih simptoma. Uz njih se preporučuje koristiti i kapi za oči s antialergijskim djelovanjem.  

No iako oralni antihistaminici mogu pomoći kod alergije, oni mogu uzrokovati i suhoću oka te time pojačati alergijske simptome. Ako ih uzimate tijekom razdoblja alergija, posavjetujte se sa svojim oftalmologom koji će vam preporučiti dodatne mjere za održavanje vlažnosti očiju. 

Ako vam oči pak „nateknu“ od alergijske reakcije, olakšajte si tegobe hladnim oblozima koje ćete staviti preko zatvorenih očiju. To će vam pomoći kod smanjenja oteklina i olakšanja tegoba. 

Izbjegavajte kozmetičke proizvode koji mogu izazvati dodatnu iritaciju 

Obratite pažnju na vrstu kozmetike koju nanosite oko očiju. Suze i znoj mogu dovesti sastojke iz kozmetičkih proizvoda u kontakt s površinom oka, što može izazvati dodatnu iritaciju. 

Za izbjegavanje alergijskih reakcija koristite hipoalergene kreme i kozmetičke proizvode. Izbjegavajte tešku šminku, posebice oko očiju. Ako baš morate koristiti šminku, odaberite proizvode označene kao hipoalergene i namijenjene osjetljivim očima. 

Kada posjetiti oftalmologa? 

Bilo bi dobro posjetiti oftalmologa prije svakog početka sezone alergija. On će vas savjetovati o tome koja vrsta leća je najprikladnija za vaše osjetljive oči, koje proizvode koristiti i kako se brinuti o lećama tijekom sezone alergija. 

suho oko i umjetne suze bez konzervansa

Kada i zašto bi trebalo razmisliti o korištenju umjetnih suza bez konzervansa

Umjetne suze su pomoć pri ublažavanju simptoma suhog oka. No ako ih morate često koristiti trebalo bi izabrati kapi...

SAZNAJTE VIŠE

Posjet oftalmologu se preporučuje i kada počnu simptomi jer uvijek postoji mogućnost da u vašem slučaju nije samo alergija uzrok iritacije. Oftalmolog će detaljnije pregledati vaše oči kako bi utvrdio što uzrokuje stalnu iritaciju i preporučiti odgovarajuće liječenje. 

Zaključno 

Nema razloga da dodatno patite ako nosite leće i imate alergiju. Uz odgovarajuće mjere zaštite i prilagodbe, možete značajno smanjiti nelagodu i nastaviti nositi kontaktne leće čak i tijekom sezone (peludnih) alergija. 

U tu svrhu pomoći će vam korištenje odgovarajućih leća (idealno dnevnih jednokratnih), pravilna higijena, smanjenje izloženosti alergenima, korištenje odgovarajućih kapi za oči te redovite konzultacije s oftalmologom.  

Korišteni izvori:  Optometrists.org, Perfectlens, Precision Eye Doctors 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button