Štitnjača - 16. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Božidar Perić, dr.med., spec. interne medicine, subspec. endokrinologije i dijabetologije, Poliklinika Perić – Staničić, ADIVA Plus sadržaj

Niskojodna dijeta: važan korak u liječenju karcinoma štitnjače

Jod je ključan za zdravlje štitnjače, no i njegov manjak i višak mogu uzrokovati probleme. U liječenju karcinoma štitnjače važnu ulogu ima radioaktivni jod, a niskojodna dijeta povećava učinkovitost terapije i poboljšava izglede za izlječenje

niskojodna dijeta-štitnjača

Jod kao element neophodan je za pravilnu funkciju štitnjače; njezine ga stanice koriste za proizvodnju vlastitih hormona. Tkivo štitnjače jedino u našem tijelu aktivno nakuplja i pohranjuje jod, a to svojstvo se svakodnevno koristi u dijagnostici i liječenju više bolesti štitnjače.

Nije dobro ni premalo, a ni previše joda

U ranija vremena problematika bolesti štitnjače više se je povezivala s manjkom joda. U područjima sa značajnijim manjkom joda je tada među bolestima štitnjače prednjačila endemska gušavost koja je u svojim težim oblicima značila i veću učestalost poremećaja u razvoju novorođenčadi i male djece u vidu endemskog kretenizma. Donošenjem zakona o obveznom jodiranju soli 1953. godine taj je, za ondašnje prilike značajan javnozdravstveni problem, u velikoj mjeri riješen.

Laboratorijske pretrage za štitnjaču: od pripreme do nalaza

U današnje vrijeme sve je češći izazov pojačan unos joda s čime se jednim dijelom povezuje značajno povećanje učestalosti kroničnih autoimunih bolesti štitnjače. Osim putem soli i drugih prehrambenih namirnica, jod se pojačano unosi i putem nekih lijekova te više kozmetičkih preparata.

Osim pomodarskih trendova koji promoviraju općenitu potrebu za smanjenje unosa joda, niskojodna dijeta ima i svoju konkretnu kliničku primjenu te predstavlja jedan od važnih dijagnostičkih koraka u liječenju dobro diferenciranih karcinoma štitnjače.

Primjena radioaktivnog joda u liječenju

Najčešći karcinomi štitnjače su dobro diferencirani karcinomi. Najčešći je papilarni karcinom koji čini oko 85% svih karcinoma štitnjače, a sljedeći po učestalosti je folikularni karcinom s oko 10% udjela. Jedno od ključnih obilježja dobro diferenciranih karcinoma štitnjače je osjetljivost na jod.

Primjena radioaktivnog joda (I-131) seže do ranih 40. godina 20. stoljeća. Navedeni radionuklid nakon akumulacije u stanicama štitnjače dovodi do njihova uništenja mehanizmom beta-iradijacije – takozvani citotoksični učinak.

Iako je inicijalna terapijska primjena radiojodnog nuklida bila u svrhu liječenja ubrzanog rada štitnjače (hipertireoze), značajno šira primjena se i dan danas provodi u svrhu liječenja dobro diferenciranih karcinoma štitnjače.

Ovisno o bolesti koja se liječi, razlikujemo i doze primjene radiojodne terapije. U liječenju hipertireoze primjenjuju se doze od 4 do 10 mCI (mili Curie), veće doze primjenjuju se u liječenju karcinoma štitnjače (30-100 mCI), a još veće doze daju se kod metastatskih bolesti, između 100 i 200 mCI.

Jodna osjetljivost dobro diferenciranih karcinoma štitnjače čini ih prognostički jako povoljnima u smislu preživljenja i izlječenja.

Niskojodna dijeta prije i nakon radiojodne terapije

Dijeta s niskim unosom joda provodi se kratkotrajno. Započinje dva tjedna prije planirane radiojodne terapije i završava dva dana nakon primjene radioaktivnog joda.

Svrha jodne dijete je smanjenje rezervi joda u tijelu s ciljem čim uspješnijeg provođenja dijagnostičkih i terapijskih postupaka nakon operacije karcinoma štitnjače.

Namirnice koje treba izbjegavati. Za trajanja jodne dijete nužno je izbjegavati:

  • jodiranu sol,
  • sušeno i soljeno meso (slanina, šunka, čvarci, kobasice, meso za pohanje ili roštilj),
  • mliječne proizvode (mlijeko, sir, jogurt, maslac, margarin, kiselo i slatko vrhnje, sladoled),
  • žumanjak jajeta,
  • pekarske proizvode (kruh, peciva, kolače),
  • morsku hranu (ribe, školjke, rakovi, lignje, sipa, hobotnica, alge),
  • sušeno i konzervirano voće,
  • čokoladu, bombone, likere, koktele,
  • multivitaminske preparate koji sadrže jod.

Namirnice koje su dozvoljene. Namirnice prikladne za korištenje tijekom provođenja niskojodne dijete su:

  • svježe voće i povrće,
  • svježe meso,
  • domaći kruh i pecivo (bez jodirane soli, mlijeka, maslaca, margarina i žumanjka),
  • tjestenina (bez jaja),
  • biljno ulje,
  • šećer, med, bistri voćni sokovi,
  • konzervirane breskve, kruške, ananas,
  • kava i čaj (bez mlijeka, šlaga i vrhnja),
  • bjelanjak jaja,
  • himalajska sol.
rak štitnjače

Karcinom štitnjače: uzroci, simptomi i liječenje

Iako većinom izvrsne prognoze, karcinomi štitnjače zahtijevaju dugoročno praćenje uz specijalistički nadzor.

SAZNAJTE VIŠE

Zaključno

Klinička primjena dijete s niskim unosom joda odnosi se na dijagnostičke i terapijske postupke u liječenju dobro diferenciranih karcinoma štitnjače.

Smanjenjem rezervi unosa joda pojačava se osjetljivost tkiva štitnjače za akumulaciju radionuklida i nužne citotoksične učinke s terapijskim ciljem uništavanja ostatnog tkiva karcinoma štitnjače koje se operativno nije odstranilo. Dobro poznavanje i primjena radionuklida u kliničkoj medicini svrstalo je dobro diferencirane karcinome u bolesti s jako dobrom prognozom po pitanju preživljenja i izlječenja.

Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button