Savjeti za trudnice: kako se nositi s niskim tlakom?
U trudnoći je prirodno da su vrijednosti krvnog tlaka nešto niže, dokle god ne stvaraju poteškoće u svakodnevnom životu. No osim što treba znati kada se svakako javiti liječniku, dobro je znati koje su mjere samopomoći, a koje će biti korisne i po pitanju prevencije pada tlaka
Nizak tlak u trudnoći česta je pojava uzrokovana promjenama u krvožilnom sustavu trudnice. Pad krvnog tlaka najizraženiji je u prva 24 tjedna trudnoće, no u pravilu se vraća na normalne vrijednosti po završetku trudnoće. Međutim, važno ga je redovito kontrolirati te pratiti simptome kako bismo izbjegli moguće komplikacije.
U nastavku saznajte uzroke, simptome i načine liječenja niskog tlaka u trudnoći.
Zašto krvni tlak u trudnoći može pasti?
Normalne vrijednosti krvnog tlaka su 120/80 mmHg. U trudnoći je prirodno da su te vrijednosti nešto niže, dokle god vam ne stvaraju poteškoće u svakodnevnom životu.
Pripremite se za najljepših 9 mjeseci života uz 7 savjeta o zdravoj trudnoći
Nizak tlak u trudnoći nastaje zbog hormonskih i cirkulacijskih promjena. Naime, tijekom trudnoće posteljica otpušta ženske spolne hormone, estrogen i progesteron, koji opuštaju i šire krvne žile, što dovodi do pada tlaka.
Osim toga, posteljica proširuje volumen majčine cirkulacije, što dodatno smanjuje tlak krvi.
Ove promjene nadjačavaju povećanje volumena krvi koje prati trudnoću, uzrokujući blagi pad tlaka koji je uobičajen u trudnoći.
Simptomi niskog tlaka u trudnoći
U nastavku navodimo nekoliko simptoma niskog tlaka u trudnoći:
- vrtoglavice,
- glavobolje,
- zamućenje vida,
- omaglica i gubitak ravnoteže pri naglom ustajanju,
- slabost,
- neutaživa žeđ,
- kratkoća daha.
Kada se javiti liječniku?
Nagli pad krvnog tlaka u trudnoći na vrijednosti 90/60 mmHg svakako je razlog za posjetu liječniku. Osobito ako su prisutni i sljedeći simptomi i znakovi:
- nagla bol u trbuhu,
- krvarenje iz rodnice,
- hladne i znojne ruke i noge,
- zbunjenost,
- izostanak mokrenja.
Još niti jedno istraživanje nije sa sigurnošću utvrdilo da niski tlak ima ikakav utjecaj na razvoj ploda.
Liječenje niskog tlaka u trudnoći
Liječenje niskog tlaka u trudnoći najčešće nije potrebno, budući da se on stabilizira u trećem tromjesečju ili krajem trudnoće.
U težim slučajevima liječnik može propisati terapiju, uzimajući u obzir sigurnost majke i djeteta. Ako je uzrok tlaka anemija ili hormonalni disbalans, važno je liječiti te poremećaje.
Dodaci prehrani, poput željeza i folne kiseline, mogu pomoći u prevenciji. Također, ako niski tlak uzrokuju određeni lijekovi, liječnik može preporučiti sigurniju alternativu.
Savjeti za samopomoć i prevenciju
Kako biste si pomogli kod niskog tlaka u trudnoći, važno je voditi brigu o prehrani, odmoru, hidrataciji i tjelovježbi.
Prehrana. Raznolika i nutritivno bogata prehrana ključna je za zdravlje majke i djeteta. Željezo i folnu kiselinu, osim u obliku dodataka, možete unijeti i konzumacijom zelenog povrća, grahorica, orašastih plodova i crvenog mesa.
Trudnoća i lijekovi: Što trudnice mogu uzimati, a što trebaju izbjegavati?
Najopasnije razdoblje u trudnoći su prva tri mjeseca u kojima treba izbjegavati bilo koji lijek, a neke u tom...
SAZNAJTE VIŠEOdmor. Usporite tempo, izbjegavajte stres i odmarajte se što više, osobito ležeći na lijevoj strani. Naglo ustajanje može uzrokovati vrtoglavicu i padove, a kompresivne čarape mogu poboljšati cirkulaciju.
Hidracija. Unos tekućine je izuzetno važan, posebno ako imate mučnine i povraćanja. Topli biljni čajevi mogu smiriti želudac.
Tjelovježba. Lagana fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju, smanjuje stres, potiče rad crijeva i olakšava oporavak nakon poroda.
Uz sve navedeno, vrlo su važni redoviti trudnički pregledi kod izabranog liječnika. Potražite više stručnih savjeta o niskom tlaku u Poliklinici Mazalin.